Co warto wiedzieć o Władysławowie

Władysławowo położone jest u nasady półwyspu. Jego nazwa odnosi się do XVII-wiecznego portu wojennego znanego króla Władysława IV, który położony jest między Kuźnicą a Chałupami. Nie ma co się oszukiwać, Władysławowo to jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc na całym polskim wybrzeżu. Każdego roku plaże w tej miejscowości zapełniane są turystami, którzy pośród malowniczej scenerii odpoczywają od codziennych trudów. Nie możemy jednak zapomnieć, że Władysławowo to również bardzo ciekawe wczasowisko poza sezonem. Niemała zawartość jodu w powietrzu sprawia, że warto tutaj przebywać również w okresach zimowych. Potwierdzeniem tych słów jest fakt, iż każdego roku w okolicy Władysławowa przyjeżdża masa sportowców na wszelkiego rodzaju zgrupowanie. Jest to oczywiście spowodowane niepowtarzalnym klimatem, jakie oferuje nam to miejsce.

Władysławowo, czyli miasto fantom

Wiele osób właśnie tak nazywa to miejsce. Dlaczego? W rzeczywistości składa się ono z zaledwie kilku ludzkich osiedli. Warto wspomnieć o tak zwanej Wielkiej Wsi, która lokowana była już w wieku XIII. Równocześnie bardzo niedaleko rozwijały się wsie, takie jak Poczernino oraz Cetniewo. Niedługo potem, ponieważ w XIV wieku tereny te dostały się w ręce krzyżaków. Dopiero około 300 lat później z osadą tą wiązane były jakiekolwiek polskie plany. Król Władysław IV wiedział, że posiadanie własnej floty oraz portu jest absolutnie konieczne, dlatego zdecydował się wybudować nadmorską fortecę, której zadaniem było zabezpieczenie portu zlokalizowanego w Pucku. Niestety ze względów finansowych projekt ten nie został zrealizowany.

Letnia stolica Polski

Przeobrażenie się Władysławowa z wsi rybackiej w letnią stolicę Polski nie trwało zbyt długo. W Hallerowie, czyli osiedlu, które zostało tak nazwane na cześć Józefa Hallera, powstały dwa ogromne pensjonaty, w których bez większego problemu mogło zmieścić się aż 120 osób. Następnym impulsem, który znacznie przyśpieszył rozwój okolicy Władysławowa, było wybudowanie portu rybackiego w umiejscowionego niedaleko Wielkiej Wsi. Otworzono go w roku 1938 oraz nazwano dumną nazwą Władysławowo. Niestety w międzyczasie nadeszła II Wojna Światowa, która skutecznie zatrzymała rozwój całego miasta. Łodzie rybacki, statki oraz sam port zostały całkowicie zniszczone. Po wojnie cały proces budowy infrastruktury musiał zostać rozpoczęty od nowa. W roku 1954 w jeden kompletny organizm administracyjny połączone zostały Hallerowo, port oraz Wielka Wieś. Jak się można domyśleć, zostały one nazwane Władysławowo, jednak dopiero 9 lat później, nowopowstała miejscowość otrzymała prawa miejskie.

Centrum miasta, czyli wiele atrakcji

Centrum miasta we Władysławowie jest wyznaczane przez słynną ulicę Hallera, na której umiejscowiony jest popularny dom Rybaka. Powstał on w latach 50. ubiegłego wieku. Za sprawą swojej charakterystycznej oraz dość strzelistej wieży bardzo dużo ludzi myli go z kościołem. Nie ma co się jednak oszukiwać, od samego startu przeznaczenie tej budowli było świeckie. Na samym starcie miał się tutaj mieścić hotel robotniczy. Aktualnie jednak w jego murach znajduje się siedziba władz miasta.

Następną ciekawą atrakcją jest ciągła wystawa miejscowych rzeźb, które wykreowane zostały przez Leona Golliego, czyli tamtejszego twórcę rybackiego. Bardzo często mamy również do czynienia z interesującymi wystawami okazjonalnymi. Z kolei wieża to punkt dostępny dla wszystkich, z którego możemy dostrzec urzekającą panoramę miasta Władysławowo. W jej skład wchodzą takie elementy jak Otwarty Bałtyk, Półwysep Helski oraz Zatoka Pucka. Taras wznosi się na niemałą wysokość wynoszącą 45 metrów. Mimo tego dla części osób może to być za mało. Specjalnie dla nich zarezerwowana jest tak zwana kula, czyli pomieszczenie mieszczące się na wysokości 63 metrów. Dostajemy się tam za pomocą krętych schodów, zatem osoby mające lęk przestrzeni, czy też wysokości powinny zrezygnować z tego typu atrakcji.

Nie możemy również zapomnieć o sporej ilości wesołych miasteczek, które umiejscowione są zaraz obok słynnego Domu Rybaka. Co ciekawe znajdziemy tutaj zarówno atrakcje dla dzieci, jak i dorosłych. Jeśli już tam dotrzemy, warto skorzystać z takich punktów, jak kolejka górska, młyńskie koło czy przejażdżka przez przerażający tunel strachu. Niestety wszytki atrakcje są płatne oddzielnie, dlatego z pewnością będą nas one trochę kosztowały.

Interesujące miejsca we Władysławowie

Interesujący obiekt architektury sakralnej. Mowa oczywiście o bardzo ciekawej budowli, jaką jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, który znajduje się przy samej ulicy Żeromskiego. To niezwykle modernistyczny budynek, który powstał w latach 60. oraz 70. wieku XX. Mimo tego, że wyglądem może przypominać nam szałas czy namiot, to na tle innych sakralnych budynków naprawdę robi wrażenie. Zaraz obok świątyni umiejscowiona jest niemała dzwonnica, która służy za punkt widokowy. Pomiędzy właśnie tym kościołem a plażą rozciąga się promenada, na której możemy zakupić wiele pamiątek, czy smaczne jedzenie. Najpopularniejszym punktem jest oczywiście Aleja Gwiazd Sportu.

Będąc we Władysławowie, nie możemy zapomnieć o dzielnicy Hallerowo. W czarującej drewnianej chatce, w której mieszkał generał Haller, aktualnie znajduje się Centrum jego pamięci. Z pewnością warto tam zajrzeć. Bardzo ciekawym punktem jest również port, który do niedawna nosił miano największego w Polsce, a każdego wieczora podjeżdża do niego 80 kutrów.

Jak widać, Władysławowo to bardzo ciekawe miejsce zarówno na letnie, jak i zimowe wakacje. W związku z tym, jeśli zastanawiamy się gdzie wyjechać, to będzie to z pewnością dobry wybór.